Face Shields
Face shields designed to provide secondary face/eye protection; must be worn over approved glasses or goggles; available in disposable and reusable models constructed of acetate, propionate, and/or polycarbonate. Regulatory compliance details can be obtained at the individual product level.
Face shields are intended as secondary face and eye protection when worn in addition to protective glasses or goggles.
Some face shields can be worn with an adjustable headband for stand-alone use. Others are made with slots that can be attached to a hood, cap, hardhat, or other headgear.
Half-face shields cover the upper half of the face and may serve as an integral part of disposable face masks, protecting the eyes as well as the nose and mouth.
Available in disposable and reusable models, face shields are often constructed of acetate, propionate, and polycarbonate materials. The plastic shield may also be:
- Clear for greater visibility
- Tinted to reduce glare
- Metallic plated for heat resistance
Many face shields have abrasion-resistant external surfaces and their internal surfaces may be treated to reduce fogging during wear.
Face shields are available in a range of thicknesses to protect against specific hazards and may be rated for performance, safety, and other regulatory compliance requirements.
- (107)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (5)
- (6)
- (57)
- (3)
- (2)
- (13)
- (35)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (9)
- (7)
- (16)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (25)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Disposable Face Shields
Disposable Face Shields feature a stretch strap to hold the headpiece in place. Optically clear.
Ansell Guardall Face Shields
Designed to ensure undistorted visibility and accommodate eyeglass wearers.
| Includes | Foam band and headband, resistant to fogging |
|---|---|
| Color | Clear |
New Pig Disposable Face Shield, Anti-Fog
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Full face shield that offers protection from viruses. An affordable and easy to assemble way for companies to provide PPE.
Bullard™ Healthcare Faceshield
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bullard™ Healthcare Faceshield is designed to provide healthcare professionals and first responders with much-needed face protection against splashes and fluids.
| Frame Color | Blue |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.38 mm |
| Lens Material | PETG |
| Headband Material | Polyester |
| Length (Metric) | 22.9 cm |
| Width (English) | 13.75 in. |
| Thickness (English) | 0.015 in. |
| Length (English) | 9 in. |
| Certifications/Compliance | Helps conform to OSHA 29CFR Part 1910.1030 for bloodborne pathogens and the CDC’s recommendations for protective eyewear. |
| Width (Metric) | 34.9 cm |
| Temple Color | White |
| Includes | Shroud clamp |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Helmet systems |
PIP™ Headgear for Face Protection with Ratchet Suspension
PIP™ Headgear provides crown protection in grinding applications. Visors are available separately.
UVP UV Blocking Eyewear
Designed to block ultraviolet radiation of 254 to 365nm as well as longwave blue haze. UVP™ UV Blocking Eyewear provides optimum contrast in viewing and lessened eye fatigue with spectacles, goggles and face shields that minimize eye and face UV exposure.
| Product Type | Faceshield system |
|---|---|
| Material | Fibre-Metal |
Paulson Industrial Faceshield
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Individual inspection provides consistent quality and high optical standards
Paulson Welding Windows
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Thickness (Metric) | 0.15 cm |
|---|---|
| Lens Material | Propionate |
| Product Type | Welding window |
Honeywell™ Dissection Face Shield
North face shield replacement visors with a universal fit to help meet the most demanding applications.
| Product Type | Biohazard shield |
|---|---|
| Thickness (English) | 3/8 in. |
| Thickness (Metric) | 2 mm |
|---|---|
| Material | Acrylic |
Paulson Replacement Handle Kits
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Frame Color | Black |
|---|